Mezun

6000+

Öğrenci

Her Gün

9.00 - 18.00

Bizi Arayın

 

3D Akademi 12. Yaşını Kutluyor!

3d akademi 12. yaşını kutluyor!
3D Akademi 12. Yaşını Kutluyor! 12 Yıllık tecrübe ve 4700 Mezun

Sinema ve reklam sektöründe uzun yıllardır kullanılan 3 boyutlu animasyon (3D) programları eğitim veren Türkiye’nin ilk 3D animasyon ve görsel efekt okulu 3D Akademi 12. yaşında. Dünya sinema ve reklam sektörünün vazgeçilmezi haline gelen 3D animasyon kullanımı Türkiye’de ne yazık ki yeni gelişmeye başladı. Gelişmekte olan sektörün en önemli eksiklerinden biri iyi yetişmiş  Computer Graphics (CG) tasarımcılarının az sayıda olması. Türkiye’de CG tasarımcısı olmanın iki farklı yolu vardı; biri akademik eğitim almak, diğeri ise sektörün herhangi bir noktasından başlayarak, usta-çırak ilşkisi içerisinde deneyim kazanıp kendi kendine programları keşfetmek. İlk yolu tercih edip akademik eğitim alan kişiler yoğun çalışma temposu içinde hızlı ama kaliteli tasarım sürecine uyum sağlayamayıp, pratik çözümler üretememe gibi deneyim eksikliğinden kaynaklanan sorunlar yaşıyor. İkinci yolu tercih edenler ise daha farklı problemler yaşıyor. Son yıllarda hızla gelişen ve çok yoğun çalışan kurumlar bünyesine aldıkları 3D artist adaylarını uzmanlaştırmakla vakit kaybetmek istemiyor. Zira emek ve zaman harcayıp yetiştirdikleri öğrenciler, uzman olarak başka kurumlara transfer oluyor. Kurumları yaşadıkları bu sıkıntılar nedeniyle usta-çırak ilişkisiyle yetişen artist sayısı giderek azalıyor.

3D programlarını ekip içinde değil de bireysel çabalarla keşfetmek istendiğinde takip edilen dökümanlardaki bilgilerin parça parça olması programlara hakimiyetlerini zorlaştırırken, Türkçe dökümanların az sayıda olması aşılması gereken diğer bir zorluk oluyor.

3D Akademi sektördeki sorunları gözlemleyerek, sektörün gerekli ihtiyacını karşılamak için hem akademik hem pratik eğitimi harmanlayarak oluşturduğu  programlarıyla Aralık 2006’da Türkiye’nin ilk 3D animasyon ve görsel efekt okulu olarak Koşuyolu-Kadıköy’de kuruldu.

3D Akademi 12. Yaşını Kutluyor!

Türkiye’de ilk defa başlattığımız eğitimler şunlar;

 • Autodesk Maya Karakter Modelleme ve Animasyon Eğitimi
 • Oyun Tasarım ve Programlama Eğitimi
 • ZBrush Karakter Modelleme Eğitimi
 • Sinema Özel Efekt Eğitimi
 • 3D Akademi 12. Yaşını Kutluyor! 12 Yıllık tecrübe ve 4700 Mezun

3D AKADEMİ’nin kapısı herkese açık ama bir şartla!

3D Akademi hem akademik altyapıya sahip hem de sektörel deneyim kazandıracak eğitim programları hazırlayıp doğru kişilere ulaştırıyor. Adaylar için farklı ve doğru eğitim programları uygulamayı tercih ediyoruz. Meslek değiştirmek isteyen, ya da kariyerine yeni bir başlangıç yapmak isteyen öğrenci adaylarının, sinemotografi, modern sanat kurumları gibi temel sanat derslerininde yer aldığı eğitim programı içerisinde eğitilmesi gerektiğini düşünüyor ve gelen başvuruları bu programlara yönlendiriyoruz. 3D Akademi’yi okul yapan programlarımız da aslında bu uzun vadeli eğitimlerimiz. Tüm eğitimlerimiz için öğrencilerimizden beklediğimiz en temel şey istek ve inanç. Çünkü her program özverili bir çalışma gerektiriyor.

3D Akademi, öğrencilerinin seçiminde gösterdiği titizliğin çok daha fazlasını eğitim kadrosu için de gösteriyor. En başarılı futbol takımlarının arkasında çok güçlü antranörler vardır. Ve biliniyor ki en güçlü antranörler her zaman başarılı futbolculardan çıkar. Bu 3D Akademi’de de geçerli. Uzun yıllardır animasyon programlarını kullanan, sektörde ciddi projelerde bulunmuş, konusunda uzman eğitmen kadroyla çalışıyoruz. 3D Animasyon sektörünü dünya sinema ve reklam piyasasından takip eden uzman kadromuz, eğitim programlarımızı uluslararası standartlarda ve Türkiye sektöründeki talepleri karşılamaya yönelik hazırlıyor.

3D animasyon ve görsel efekt programlarının özünde bilgisayar grafiği teknolojisi öğretildiği için, 3D animasyon ve görsel efekt alanında verilen eğitimlerin sürekli yenilenmesi ve geliştirilmesi gerekiyor. Programların üst sürümleri çıktıkça, eğitim ve içeriği de aynı hızla gelişmek zorundadır. Eğitim Destek bölümümüz bu hızlı gelişim ve değişim için Ar-Ge çalışmalarına büyük bir ağırlık veriyor. Teknolojiyi öğretirken, eğitim programları kadar sınıflarda yer alan bilgisayarların özellikleri de çok önemli.

3D Akademi 12. Yaşını Kutluyor! 12 Yıllık tecrübe ve 4700 Mezun

Türkiye’nin İlk Oyun Tasarımı ve Programlama Eğitimi 3D Akademi’de

3D Akademi; 3D animasyon, grafik animasyon, sayısal kompozisyon, oyun tasarımı ve programlama alanında farklı yazılım eğitimleri veriyor. Açıldığından beri yoğun ilgi gören Maya temel eğitim kursu, özellikle karakter animasyonu konusunda deneyim kazanmak isteyen kişiler için çok iyi bir başlangıç. Temel eğitim programının ardından gelen ileri seviye programlarla öğrencilerin uzmanlık kazanması amaçlanıyor.

Türkiye’nin ilk “Oyun Tasarımı ve Programlama” eğitimi yaklaşık 6 ay süren bir Ar-Ge çalışmasının ardından Ocak 2008’de ilk öğrencileri ile 3D Akademi’de buluştu. Bu kurs ile birlikte Türkiye’de, bilgisayar oyunlarının sadece oynandığı değil üretildiği bir döneme girdik. Bu girişimin Türkiye oyun sektörünün gelişmesi için güzel bir başlangıç olduğu inancındayız. Yoğun ilgi gören program, 3D modelleme, programlama ve oyun yapımı ile ilgili temel öğeleri içeriyor.

 3d akademi 12. yaşını kutluyor!

3D Akademi’nin bir de tamamen ihtiyaca yönelik hazırladığı kursları bulunuyor. Bunlara en önemli örnek; mimari görselleştirme (3ds Max) kursu. Kursun amacı, öğrencilerin kısa zamanda başarılı mimari sunumlara imza atmasını sağlamak. Reklam, sinema ve televizyon sektörünün  güçlenmesini ve başarılı projelere imza atmasını sağlayan After Effects programının eğitiminde de sadece programın arayüzü değil sektördeki standartlar, en çok kullanılan yöntemler ve iş akışı anlatılıyor. Böylelikle, yeşil perdeli çekimlerle (greenbox-bluebox) görsel efekt bakımından zengin ve gerçekçi görüntüler birleştirilerek gerçekte yapılması imkansız olan sahneler oluşturulabiliyor.

Farklı sektörlere yönelik hazırlanmış eğitim programlarının en güçlü yanlarından biri de öğrencilerin kendi portfolyolerini oluşturmalarına yönelik hazırlanmış olması.

Eğitim süresince verilen projelerle öğrencilerin en iyi tasarımı en kısa zamanda yapabilme becerisi kazandırılmaya çalışılıyor. Öğrenciler eğitim programlarını tamamlamadan önce muhakkak bir bitirme projesi hazırlıyor. Bu projeler bazen kısa animasyon filmleri olurken, bir sinema filminin bol görsel efekt içeren sahnesinin yapımı da olabiliyor. Yapılan farklı bir uygulama da, farklı eğitim programlarına katılan öğrencilerin aynı projede birlikte çalışarak projeyi yayınlanabilir hale getirmeleri. Öğrencilerimiz projenin hazırlık aşamasında tüm iş akışını öğrenmiş ve iş yaşamına bir adım daha yaklaşmış oluyorlar. Ayrıca eğitim programlarımızı başarı ile tamamlayan mezunlarımıza, sektördeki ilgili kurumlarda staj yapma imkanı da sağlanıyor.

3D Akademi 12. Yaşını Kutluyor!

Hayallerimiz büyük ama ulaşılmaz değil

Türkiye’de 3D animasyon ve görsel efekt alanının gelişmesi ve genişlemesini sağlamak kurumumuzun en büyük hedefi. Bu hedef doğrultusunda üniversitelerde bu alanı meslek olarak seçmiş ya da seçecek, ilgili bölümlerdeki üniversite öğrencileri ile buluşup, onlara bilgi aktarımı yapma sorumluluğunu taşıyoruz. Şimdiye kadar karakter animasyonu, görsel efekt, oyun tasarımı gibi farklı konularda, bir çok üniversitede seminer yapıldı. Bu tür çalışmalara daha da hızlanarak yeni eğitim sezonunda da devam etmeyi planlıyoruz.

Çünkü bu seminerlerle öğrenciler akademik bilgilerini nerede, nasıl kullanacaklarını canlı tanıklardan dinliyor. Ayrıca, 3D programları kullanıcıları ile kurum içinde ya da dışında yapılan çeşitli atolye çalışmaları sayesinde, sıkça karşılaşılan problemlerin pratik çözümleri konusunda yardımcı olmaya hazırlanıyoruz.

Uzun dönem hedeflerimiz arasında yer alan ve bizi çok heyecanlandıran projemiz ise 3D Akademi’de yurt dışından gelecek öğrencilerin de eğitim almasını sağlamak. Yurt dışında 3D Akademi yapısında ya da benzer okullardaki talep yoğunluğu  ve yüksek maliyeti göz önünde bulundurarak yabancı öğrencilere yönelik özel programlar hazırlamayı ve böylelikle uluslararası bir kurum haline gelmeyi hedefliyoruz. 3D Akademi’nin bu girişimi ile Türkiye CG sektörü ve kültürünün yurt dışında tanınması sağlanacak. Bu hedefimize Azerbaycan’dan eğitimlerimize katılan öğrencilerimizle başlamış bulunmaktayız.

Eğer sinemada Türkiye yapımı başarılı bir animasyon filmi izlemek istiyorsak, reklamlarda hepimizin seveceği karakterler görmek istiyorsak, ya da dünyaya bilgisayar oyunlarımızı satmak istiyorsak, CG tasarımcılarımızın donanımını yükseltmeli ve en önemlisi bu alanlara yatırım yapmalıyız. Yatırımcılar kadar, yönetmenler, seyirciler ya da bilgisayar oyunları müdavimlerine de çok iş düşüyor. Yönetmenlerimiz, gelişen teknolojiye ayak uydurarak CG tasarımcılar ile bir arada daha başarılı projelere imza atacağına inanmalı. Sinema seyircileri ya da bilgisayar oyunlarını oynayanlar da korsana hayır diyerek, sanatçıların emeklerine saygı duymalı. Kısacası sektörümüzün hak ettiği yeri bulması için hep birlikte hareket etmemiz şart. 3D Akademi, kendi üzerine düşenleri yapmaya her zaman hazır.

Türkiye’deki ilk ve tek 3D animasyon ve görsel efekt okuluyuz. Bunun heyecanını ve sorumluluğunu bir arada taşıyoruz. Eski alışkanlıklardan kurtulmak zordur. Şimdiye kadar bize öğretilen 3D programları kendi kendine bilgisayar ekranında deneyerek öğrenmekti ve bu ezberi bozmak belki de biraz zor. Fakat hayat çok hızla devam ediyor. Hayatın hızına yetişmek için öğrenme de çok hızlı olmalı. Bu hızı yakalamak için artık 3D AKADEMİ var ve sizi bekliyor. Öğrencilerimizin ileride başarılı CG tasarımcılarolmasını sağlamak ve hayatın hızına yetişmelerini sağlamak bizim en büyük sorumluluğumuz. Son söz olarak şunu söylemek istiyoruz:

3D sektörüne yönelik hayallerimizi öğrencilerimizle paylaşmak ve aynı hayali kurmak çok güzel.

Engin YILDIZ
3D Akademi Kurucu

Bu içerik yorumlara kapalı.
Başvuru Formu

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi 9 - 18
 • Salı 9 - 18
 • Çarşamba 9 - 18
 • Perşembe 9 - 18
 • Cuma 9 - 18
 • Cumartesi 9 - 18
 • Pazar 9 - 18
Telif Koruma

Sohbeti Aç
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size yardımcı olmak için buradayız!