Mezun

6000+

Öğrenci

Her Gün

9.00 - 18.00

Bizi Arayın

 

Başarı Hikayeleri

2008 Mezunlarımızdan İbrahim YILMAZ ile Röportaj

-Merhaba İbrahim Bey, bizimle bu röportajı yaptığınız için çok teşekkür ederiz.

Bende çok teşekkür ederim. Öğrencilik zamanlarımı hatırlamış oldum.

 

-Bize biraz kendinizden söz eder misiniz ?

Ben 14 şubat 1991 İstanbul doğumluyum.Şu anda Eskişehir Üniversitesi İktisat Fakültesi 1.sınıftayım. Özel bir şirkette 3D Model Artist olarak çalışıyorum.Tamamen oyun ve simülasyon sektörüne yönelik Low-Poly modelleme yapmaktayım.

 

-3D Sektörüne nasıl ilgi duydunuz ve 3D Akademi ile tanışmanız nasıl oldu ?

3 yıl önce babamın yönlendirmesi sayesinde gerçekleşti. Ben ozamanlar küçük işletmelere kartvizit, broşür ve web sitesi yapıyordum. İlk önce 3D konusuna babam merak sardı ve banada bu işi öğrenmem için telkinlerde bulunmaya başladı. Biraz internette arama yaptıktan sonra  Autodesk Maya programı ile tanıştım. Biraz kendim öğrenmek için çabaladım fakat bu işi bilen birinden öğrenmenin daha hızlı ve mantıklı olacağına babamla birlikte karar verdik ve forumlardan 3D Akademi’yi bulduk.

-3D Akademi’de hangi konularda eğitim aldınız ?

Maya eğitimim 2 aşamalıydı. Başlangıç ve İleri Seviye kurslarında  Modelleme, Kaplama, Rigging, Dynamic, Lighting, Rendering konularında eğitim aldım. Bu eğitimler toplamda bir yılımı aldı.

 

-3D Akademi hakkında düşünceleriniz nelerdir?  Sizin kariyerinize neler kattı ?

3D Akademi dedigimizde orda bir durmalıyız. Orada öğrenci olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Eğitimimin ilk günlerinde “ben bu işi nasıl yapacağım?” diye kendi kendime hep soruyordum.  Derslerde kullanılan terimler ve öğrenmeye çalıştığımız programlar bana çok karışık geliyordu. Yaş ortalamasının 25 olduğu bir sınıfta ben henüz 17 yaşındaydım. Üstelik herkes iyi bir üniversiteden ilgili bölümlerden mezunken ben henüz liseyi dışardan okuyordum. Kısa bir süre afallama döneminden sonra derslere ve ortama hemen adapte olmuştum.

Bir şeyin eğitimini bilen birinden almanın en büyük avantajı, sizin kendi kendinize belki bir haftada çözeceğiniz bir konuyu hoca size derste belki 10 dakikada öğretiyor. Ama bu işin öğrenme aşamasında çok sabırlı olmak gerekiyor. Dersler zor ve bazen sıkıcı olabiliyor. Özellikle yazın millet haftasonları gezerken, tatil yaparken siz kurstasınız ve başınızda ki eğitmen bir an olsun sizi boş bırakmıyor. Bazı arkadaşlarımız eğitimin ilk ayında kursu bırakmışlardı. Ben onlar için hala çok üzülürüm. Eğer devam etselerdi mezun ardaşlarım gibi onlarda çok iyi yerlerde olabilirlerdi.

Kariyer konusuna gelince kesinlikle benim hayatımın dönüm noktasıydı. Zira eğitimi bitirince 3D Akademi tarafından staj görmem için bir animasyon şirketi ayarlandı. Daha sonra ben Koç Holdinge bağlı bir şirket olan Katron’a başvurdum.

-Çok iyi üniversitelerden mezun olan insanların bile kapısında bekledigi bir holdingde, siz daha liseyi dışardan okurken nasıl oldu da burada çalışmaya başladınız?

Elbette ki iyi bir üniversite bitirmek çok önemli fakat iş 3D sektörü olunca ülkemizde işler biraz değişiyor. Üniversitelerde ki eğitim kalitesinin durumu ortada… Başarılı olanlar kendi çabalarıyla bir yerlere geliyorlar. Neyse konuyu çok dağıtmayım…

3D konusunda bilgimi başvurduğum firmaya ispatlamak konusunda hiç sıkıntı çekmedim. Birincisi elimde 3D Akademi’den aldığım sertifika vardı. 3D Akademi ve Katron yöneticileri birlirlerini firma olarak biliyorlardı. İkincisi ise derste hocayla birlikte yaptığım bir sürü model vardı.Fakat kurstan sonra  yine 3d Akademi’den ayrılmadım ve gündüz ders yokken ben sürekli modelleme, texture ve animasyon konularında çalışmalar yaptım. Maya eğitmenim Gültekin UTANCAK’tan her boş bulduğumda yardım aldım. Sağolsun hiç bir zaman beni kırmamıştır. Daha sonra bana staj görmem için bir animasyon stüdyosu ayarlandı ordada bayağı bişeyler yaptım. Koç Grubuna başvuru esnasında elimde bayağı birşeyler oluşmuştu ve hemen işe başladım. O gün bugündür aynı yerde çalışıyorum.

-Mezun olduktan sonra 3D Akademi ile ilişkileriniz devam etti mi ?

3D Akademi’den mezun olalı 3 yıl oldu. Yukarda da bahsettiğim gibi kurs bitince hemen ayrılmadım. Yaklaşık 3 ay boyunca sürekli 3D Akademi’deydim. Birçok eksiğimi bu şekilde kapattım. Fakat  profesyonel olarak çalışmaya başladıktan sonra teknik ilişkiler yerini gönül ilişkilerine bıraktı. Şuan hala hocalarımı ve 3D Akademi yöneticilerini sık sık ziyaret edip, görüşüyorum.

 

-Hep 3D Akademi konusunda iyi şeylerden bahsettiniz, peki sizce olumsuz olan yada eksik olan bişeyler varmıydı?

Olmaz mı elbette var. Hiç birşey mükemmel değildir. Benim gördüğüm en büyük aksaklık konuyla ilgisi olmayan kişilerle hevesli olan kişilerin aynı sınıfta olması. Derste facebook gibi sitelere girip dersle ilgilenmeyen daha sonrada hocaya ben bunu anlamadım deyip dersi kaynatan kişiler vardı. Bahsettiğim kişiler zaten bir ay sonra kurstan ayrıldılar hepimiz rahatladık.

 

-Şuanda yaptığınız işten bize biraz bahseder misiniz ?

Araba üreticilerinin araçları için Sürücü Eğitim Simulatoru grafik kısmında modelleme işleri yapmaktayım.Bunun dışında Android ve Iphone telefonlar için oyun modelleri üretiyorum.

 

– Bu sektöre girmek isteyenlere ve 3D Akademi öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir ?

Sonu olmayan,sınırsız bir sektör.İşimiz tamamen hayal gücünün ürünü.Tek çare çok çalışmak,gelişmeye açık olmaktır.

 

-Sevgili ibrahim, yoğun zamanında bize zaman ayırdığın için çok teşekkürler. 3D Akademi olarak başarılarının devamını diliyoruz.

Bende teşekkür ediyorum.

Previous

Next

Bu içerik yorumlara kapalı.
Başvuru Formu

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi 9 - 18
  • Salı 9 - 18
  • Çarşamba 9 - 18
  • Perşembe 9 - 18
  • Cuma 9 - 18
  • Cumartesi 9 - 18
  • Pazar 9 - 18
Telif Koruma

Sohbeti Aç
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size yardımcı olmak için buradayız!